Mit jelent, hogy az EU-FA Alapítvány hivatalos Küldő Szervezet?
Alapítványunk 2012 és 2015 között hivatalos küldő szervezete az EVS rendszerének. Minden egyes önkéntes projekt során, szükség van minimum egy önkéntesre, egy fogadó és egy küldő szervezetre. Írj nekünk egy e-mailt, küldd el nekünk önéletrajzod és motivációs leveled, valamint minél több fogadó szervezet nevét és elérhetőségét az alábbi példa szerint:
Név: EU-FA Alapítvány
Adatbázis szám: 2012-HU-14
Kontakt: [email protected] / Károly Tóth
Ezeket az adatokat az EVS adatbázisból tudod kinyerni: http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm
Hogyan épül fel az EVS? Mire van szükségem, hogy Önkéntes váljon belőlem?
Ahhoz, hogy hivatalosan EVS önkéntesként dolgozhass fontos, hogy tisztában legyén a feltételekkel. Mi kell ahhoz, hogy a terveid megvalósuljanak?
- Küldő Szervezet – az EU-FA Alapítvány akkreditált küldő szervezet 2012-2015 között
- Fogadó Szervezet – listáját itt találod: http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm
E két szervezet között lennie kell egy írásos megállapodásnak, hogy együtt fognak dolgozni egy projekten, közösen írják meg a pályázatot.
- Projekt – a fogadó szervezet által kialakított projekt, melyre a résztvevő szervezetek együtt pályáznak. Fontos, hogy tisztában légy milyen projektet hirdetnek meg, olvass utána, és az is lényeges, hogy érdekeljen Téged a választott terület, téma.
- Szabadidő – annak ellenére, hogy az önkéntes munka olyan tevékenység, amiért effektíve fizetés nem jár, a részvétel szabályai igen komolyak. A legtöbb EVS projekt 6-12 hónapig tart, de emellett lehetőséged van rövidebb távú projekten is részt venni.
- Koordináló Szervezet – Gyakran megegyezik a Fogadó Szervezettel, ha nem, akkor ezt a fogadó szervezet jelöli ki.
- Nyelvtudás – Hivatalosan az EVS programban résztvevőknek nem kell magas szintű idegen nyelvismerettel bírni, de erős alapnak lennie kell, és az elkötelezettségnek, hogy ezt tovább fejlessze az illető. Gyakorlatban azért a jó nyelvtudás mindenképpen előny, hiszen az interjúk egy része is idegen nyelven zajlik.
- Pénz – Minden EVS projekt az Európai Unió által finanszírozott. Ez azt jelenti, hogy neked utazásra, szállásra, étkezésre nem kell költened és még egy pici zsebpénzt is kapsz havonta. Ezen összeg azonban nem fedezi a hobbira, telefonra, helyi utazásra, nyaralásra, új ruha és egyéb dolgok vásárlására fordítandó pénzmennyiséget. Mindamellett azt is tudnod kell, hogy sokszor a Fogadó szervezetek által alakított programok során költségmentesen sportolhatsz, nyelvet tanulhatsz, aktív tagja lehetsz egy új kultúrának stb.
- Info-Kit: Ezen a linken minden információt megtalálsz a biztosításról és az egyéb feltételekről: http://eacea.ec.europa.eu/youth/programme/action2_en.php#info. Az összeállított Info-Kit csomagot a küldő szervezet nyújtja számodra, a fogadó szervezet információi alapján.
- Mentor: minden esetben egy mentor lesz számodra kijelölve a fogadó szervezet által, akihez a projekt kezdete és vége között bármikor nyugodtan fordulhatsz.
- Pályázati határidő: évente háromszor van mód pályázni az alábbi határidők betartásával: október 1., február 1. és május 1. Célszerű tehát augusztus-szeptember, november-december, és március-április idején projektet és fogadó szervezetet keresned. Ha döntöttél, küldd be hozzánk jelentkezésed, hogy a fogadó cégeket még időben meg tudjuk keresni!
- Youthpass: ez a dokumentum igazolja önkéntes időszakod végén, hogy a projektet teljesítetted, és rögzíti az általad megszerzett képességeket. Önéletrajzhoz csatolva valódi értéket képvisel.
|
Mit jelent EVS Önkéntesnek lenni?
Számos terminológus, leírás létezik az önkéntesség kifejezésre. Mi az EU-FA Alapítványnál a témában szerzett tapasztalatainkra alapozva a következőt értjük alatta:
Szabadidőben végzett non-profit tevékenység. Az önkéntesség ideje alatt az önkéntes saját, már meglévő képességeit fejlesztheti, és olyan új ismeretekkel gazdagodhat, melyek hatással lehetnek életútjára, és melyekre szabadon támaszkodhat majd jövőbeli döntései során, legyenek azok magán vagy szakmai jellegű élethelyzetek.
A „valódi” élethelyzetben, egy olyan személy, aki önkéntes munka keretein belül is szerzett tapasztalatokat, nagyobb hozzáadott értékkel bír egy jövőbeli elbírálás / interjú során.
Amennyiben szeretnél részt venni ebben a programban, és valóban EVS önkéntes akarsz lenni, jelentkezz, hogy segíthessünk:
[email protected]
Sümeghy Lilla és Tóth Károly